Critics Choice Winners 2018

Critics' Choice Awards: Big Little Lies, Sterling K. Brown and More TV Winners

The 23rd Annual Critics’ Choice Awards were held on Thursday night, honoring the year’s biggest achievements on screens both big and small.

Netflix entered the race with the highest number of nominations (20 total!), though FX’s FEUD: Bette and Joan had the distinct honor of being the most-nominated individual series. But as we were reminded during the broadcast, getting nominated is just the first step.

Scroll down for the complete list of TV nominees and winners, which will be updated throughout the night, then drop a comment with your reaction(s).

BEST DRAMA SERIES
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu) — WINNER
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) — WINNER
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) — WINNER
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix) WINNER
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) — WINNER
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) — WINNER
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Anthony Anderson – black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC) — WINNER
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) — WINNER
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO) — WINNER
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) — WINNER
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

BEST LIMITED SERIES
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO) — WINNER
Fargo (FX)
FEUD: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)

BEST MOVIE MADE FOR TV
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO) — WINNER

BEST ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TV OR LIMITED SERIES
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX) — WINNER
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

BEST ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TV OR LIMITED SERIES
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) — WINNER
Jessica Lange – FEUD: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TV OR LIMITED SERIES
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – FEUD: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) — WINNER
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TV OR LIMITED SERIES
Judy Davis – FEUD: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO) — WINNER
Jackie Hoffman – FEUD: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

BEST TALK SHOW
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC) — WINNER
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

BEST ANIMATED SERIES
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim) — WINNER
The Simpsons (FOX)

BEST UNSTRUCTURED REALITY SERIES
Born This Way (A&E) — WINNER
Ice Road Truckers (History)
Intervention (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC)
Teen Mom (MTV)

BEST STRUCTURED REALITY SERIES
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC) — WINNER
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)

BEST REALITY COMPETITION SERIES
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
The Voice (NBC) — WINNER

BEST REALITY SHOW HOST
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1) — WINNER

And for all you “film” people out there, here are the big winners from the wonderful world of cinema:

BEST PICTURE: The Shape of Water
BEST ACTOR: Gary Oldman, Darkest Hour
BEST ACTRESS: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST SUPPORTING ACTOR: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST SUPPORTING ACTRESS: Allison Janney, I, Tonya
BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS: Brooklynn Prince, The Florida Project
BEST ENSEMBLE: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST DIRECTOR: Guillermo del Toro, The Shape of Water
BEST ORIGINAL SCREENPLAY: Jordan Peele, Get Out
BEST ADAPTED SCREENPLAY: James Ivory, Call Me By Your Name
BEST ANIMATED FEATURE: Coco
BEST ACTION MOVIE: Wonder Woman
BEST COMEDY: The Big Sick
BEST ACTOR IN A COMEDY: James Franco, The Disaster Artist
BEST ACTRESS IN A COMEDY: Margot Robbie, I, Tonya
BEST SCI-FI/HORROR MOVIE: Get Out
BEST FOREIGN LANGUAGE FILMIn the Fade
BEST SONG: “Remember Me,” Coco
BEST SCORE: The Shape of Water